Efsanevi Kent Ankh-Morpork

Terry Prachett, fantastik edebiyata ilgi duyan herkesin hayatında yer etmesi gereken muazzam bir yazar. Her köşesinde, yaşadığımız dünyaya ait alegorik bir yaklaşımla karşılaşabileceğiniz, Terry Prachett’ın ne denli mükemmel bir yazar ve gözlemci olduğunu size gösterecek; modern edebiyatın nokta atışı eserlerinden Discworld romanları.

‘’
Morporkia! Morporkia!
Morporkia owns the day!
We can rule you wholesale
Touch us and you'll pay
‘’

Ankhius et Morporkia. Ankh nehrinin üzerine kurulu, Discworld evreninin ticari ve politik başkenti.  Ankh ve Morpork isimli iki ayrı kasabanın birleşmesiyle oluşmuş; en az İstanbul, hatta New York kadar kozmopolit bir şehir devleti. Rincewind ve Twoflower’ın tanışmasına vesile olan; fışkiyeler de kırılsa, ejderha da saldırsa gündelik hayatın ve ticaretin asla aksamadığı bir yer.

Efsanelerden birine göre tarihi binlerce yıl önce bir su aygırı –şehir armasında da yer alan- tarafından yetiştirilmiş ikiz kardeşler tarafından kurulmasıyla başlıyor. Şehir, akla gelebilen her iş kolu için ayrı loncalara ev sahipliği yapsa da mutlak güç her zaman en baştaki aristokrata, Lord Havelock Vetinari’ye ait.

Ankh-Morph sakinleri, şehirleriyle alakalı neredeyse her şey konusunda fazlasıyla hassas olduklarından dolayı ‘’Ya bu Ankh Nehri biraz sola mı çekiyor?’’ demeniz tepki görmenize yol açabilir.

Peki, Ankh-Morph, sahip olduğu repütasyonu içerisinde barındırdığı hangi yapılara borçlu?

  • Görünmez Üniversite

‘’Nunc si vides, nunc ne vides’’

Başında Mustrum Ridcully’nin bulunduğu, şehrin büyücülük okulu. İçi dışından büyük –bir yerlerden tanıdık gelebilir- olduğundan ‘görünmez’ ismini almıştır. Kütüphanesi bir orangutan tarafından idare edilen okulda; büyü dışında tıp, hukuk ve jeoloji gibi birçok farklı konuda da eğitim verilir.

  • Onarılmış Davul‘’Kolay gelsin, buralarda şu boylarda bir büyücü varmış’’
şeklinde söze girerek aradığınız çoğu kişiyi bulabileceğiniz, şehrin bar kavgalarıyla ün salmış meyhanesi . Genellikle birası için ziyaret edildiği görülmez, şehirdeki insanlar arasında bir sosyal ağ görevindedir.

  • Sanat Kulesi

Görünmez Üniversite’nin içerisinde yer alan, Discworld evrenindeki en eski yapı. Aşağıdan yukarıya 8.888 adımda çıkmak mümkün ve neredeyse 240 metre yüksekliğinde. Görünüşü bir porsuk ağacını andıran kulenin hiçbir yerinde pencere yok.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir