Dünyadaki Popüler Heykeller

Özgürlük Anıtı, New York, Amerika Birleşik Devletleri

Manhattan'daki Özgürlük Adası'nda bulunan heykel, 28 Ekim 1886'da Amerika Birleşik Devletleri'ne Bağımsızlık Bildirgesi'nin imzalanmasının 100. yıldönümünü kutlamak için Fransa halkından hediye olarak adanmıştır.

Kurtarıcı İsa, Rio de Janeiro, Brezilya

Dünyanın en büyük 5.İsa Heykeli olarak kabul edilen bu heykel Rio de Janeiro ve Brezilya'nın en ünlü anıtı için bir simge haline geldi. 1926 ve 1931 yılları arasında inşa edilmiştir..Aynı zamanda popüler sanat akımı olan Art Deco'nun en büyük heykelidir.Boyu 30 metre (98 ft), 8 metre (26 ft) kaidesi hariç ve kolları 28 metre (92 ft) genişliğinde.700 metrelik (2.300 ft) Corcovado dağının zirvesinde yer almaktadır.

Büyük Giza Sfenksi, Mısır

Eski Mısırlılar tarafından MÖ 2558–2532 yılları arasında yapıldığı düşülen Büyük Giza Sfenksi,aslan gövdesi ve insan kafası olan efsanevi bir yaratığın kireçtaşı heykelidir.Mısır'da Nil'in batı yakasında bulunan Giza Platosu üzerinde duruyor. Dünyanın en büyük monolit heykeli olup 73.5 metre (241 ft) uzunluğunda, 19.3 metre (63 ft) genişliğinde ve 20.22 m (66.34 ft) yüksekliğindedir
Monolit:Sert kayaların oluşturduğu kitleler.
Sfenks:Başı insan kafası olup gövdesi hayvan bedeni olan heykellere verilen genel addır.

Davut Heykeli, İtalya

Davut, İtalyan ressam Michelangelo tarafından 1501-1504 yılları arasında yaratılan Rönesans heykelinin şaheseridir. 5,17 metre (17,0 ft)ayakta duran erkek mermerden heykel. Heykel, İncil kahramanı Davut'u temsil eder. Heykel, 1873'ten bu yana Floransa'daki Accademia Gallery'de yer almaktadır.

Düşünen Adam Heykeli

Fransız heykeltıraş Auguste Rodin tarafından oluşturulan figür,Dante'nin İlahi Komedya'sının Cehennem bölümünü tasvirleyen Cehennem Kapısı adlı dev eseri için üretildi.Sonrasında dev eserden ayrı bir parça olarak yapıldı.Çoğu kişi tarafından nereye baktığı anlaşılmasada bunun cevabı orijinal eserinde açıktır.Cehenem kapısındaki figürleri görmek için eğilmiş ve düşüncelere dalmış adam figürüdür.Düşünen Adam'ın bronz döküm büyük boyutta heykeline 1902 yılında başlayan Rodin, bunu asistanıyla beraber 1904 yılında tamamladı.Rodin, Düşnünen Adam'ın gördüğü ilgi üzerine sağlığında on adet bronz dökümünü yaptı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir