Etkileyici Aktrislerin Birleştiği Film:Suspiria

İlk çekilmiş haliyle korku filmlerini bambaşka bir noktaya taşıyan Suspiria,2018 yılında yeniden çekilerek sinemaseverleri bir kez daha etkisi altına almayı başardı. Filmin içerisinde Tilda Swinton, Dakota Johnson ve Chloe Grace Moretz gibi yıldız isimler yer alıyor. Luca Guadagnino’nun; Suspiria’nin ilk versiyondaki parlak ve canlı renk tonlarının aksine oldukça durgun renkleri filme adapte etmesi ve senaryonun yan hatlarındaki yapılan farklılıklarıyla ortaya çıkan müthiş bir film olarak değerlendirilebilmektedir. Suspiria adlı filmde cadılarla dansın Nazi Almanyası ile birleşimi sonrasında güzel bir hikaye izleyici bekliyor. Aynı zamanda da Dr. Klemeperer’in Nazi Almanya’sı sonrasında yaşanan gelişmeleri etkili bir biçimde yansıtması da sinemaseverlerin beğenisini topluyor.

Berlin sokaklarında ve dans okulunda geçen bu yapım, son derecede masum ve kendini dansa vermek isteyen Susie adlı karakterin Amerika’dan Berlin’e gelmesiyle başlıyor. Dans okulu seçmelerine katılarak kısa süre içerisinde Madame Blanc’ın gözdesi olmayı başaran Susie; zaman içerisinde cadıların ayini için kurban olarak görülmeye başlanıyor. Filmin başındaki Susie ile sonundaki Susie arasındaki karakteristik değişim tüyler ürpertici. Aynı zamanda da Madame Blanc ve Susie arasındaki rüya aleminde geçen savaşlara da değinmeden bu filmi anlamak oldukça zor olabilir.

Madame Blanc ise cadılar arasında takdir toplayan biri olarak Suspiria adlı filmde yer alsa da Markos’a karşı koyamayan ve onun “Anne” olmasını desteklemek durumunda kalan bir karakter olarak öne çıkıyor. Filmin sonunda Markos’a karşı çıkmasının ağır bedelini ödeyen Madame Blanc; daha çok duygularıyla öne çıkan bir karakter olarak film içerisinde kendini gösteriyor.

Filmin son sahnesi eski haline selam çakarcasına meydana getirilmişe benziyor. Tamamen kırmızı tonlarının kadrajda olduğu bu dakikalarda Susie karakterini fazlasıyla dikkatli bir biçimde izlemek gerekiyor. Kurban olarak hazırlanan ve Markos’u gençleştirecek kişi olarak ayine gelecek olan Susie; bir anda av iken avcı olması izleyici fazlasıyla şaşırtan bir gelişme olarak tanımlanabiliyor. Anne düzenini bir anda yıkan ve aslında bir cadı olan Susie’nin adalet dağıttığı bu film; sinemaseverlerden tam puan alabilecek tarzda bir yapım olarak ilgi çekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir