Hafızalardan Silinemeyen Norman Bates

Norman Bates ismi her sinem severin aşina olsa da tam olarak tanımlayamadığı bir noktada yer almaktadır. Bu karakter korku sinemasının ilk önemli ve ölümsüz karakteri olarak tanınması gerekmektedir. Kendini gerçek bir sinemasever ya da eleştirmen olarak gören kişilerin Norman Bates’ten habersiz olması olanaksızdır. Eski neslin ya da sıkı kült film takipçilerinin 1960 Alfred Hitchcock yapımı Sapık / Psycho’dan bu karakteri tanıdıkları mümkün olsa da yeni neslin Freddie Highmore’un etkili performansı sayesinde bu isimle tanıştığı da söylenebilmektedir. Hitchcock’un ustaca yarattığı Norman Bates karakterini Anthony Perkins nefes kesici bir biçimde canlandırıyor. Sinema tarihinde Stanley Kubrick’in The Shining / Cinnet filmindeki ana karakter olan Jack Nicholson’un canlandırdığı Jack Torrance ile de benzerlik gösteriyor.


(Bates Motel by Netflix)
Anthony Perkins’in hayat verdiği Norman Bates karakteri; Sapık adlı filmde normal bir hayat süren biri olarak tasvir ediliyor. Dışa yansıyan hayatında annesiyle beraber Bates Motel adlı otellerini işleten sıradan bir adam olarak görülen Norman Bates; filmin son anına kadar asla şüphe uyandırmayan ve cinayet işlemesi tahmin dahi edilemeyen bir karakter olarak filmde yer alıyor. Ancak Norman Bates’in iç dünyasına filmin son dakikalarında her şey ortaya çıktığı zaman gerçekler ortaya çıkıyor. Aslında normalmiş gibi görünen kişilerin de katil potansiyeline sahip oldukları da Psycho adlı film içerisinde seyircilere aktarılıyor.
Psycho filminin konusuna bakıldığında ise patronunun 40.000 dolarını çalarak şehirden uzaklaşan Marion’un Bates Motel’e gelmesiyle başlayan olaylar dizisinin anlatıldığı söylenebilir. Filmin ortasına kadar Marion’un ana karakter olarak değerlendirilmesine rağmen ortadan kaybolması izleyiciyi başlı başına bir gerilime itiyor. Bir yandan filmin esas oğlanını ya da esas kızını arayan izleyiciler öte yandan Marion’un başından geçenleri de öğrenmek istiyor. Filmin sürükleyici olma dozunu arttıran bu detay; son sahnelere kadar gizemini koruyor. Marion’un kardeşi Vera ile erkek arkadaşının Bates Motel’e gelmesiyle beraber tam bir arayış ortaya çıkıyor. Ancak bu süre zarfında hiç kimsenin Norman Bates’ten şüphelenmemesini yansıtabilmesi de filmin kurgusunun ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.


(Psycho/Sapık)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir