İlk Yerli Punk Albümü ve Rashit

90lı yılların başından itibaren farklı farklı müzik türleri ülkemizde boy göstermeye başladı. 1993 yılında ise Kadıköy menşeili bir grup olan Rashit ortaya çıktı. 1993 yılından itibaren birçok demo kaydını barındırsalar da 1999 yılında ilk albümleri olan Telaşa Mahal Yok’u piyasaya süren bir grup olarak kendini gösterdi. Grubun gitaristi olan Tolga Özbey tarafından kurulan bu grup içerisinde farklı farklı soundlara rastlayabilmek mümkün oluyor. Bir grup hem yerli hem de yabancı esintileri nasıl bir arada tutabilir diye düşünüldüğünde en iyi örneklerinden biri Rashit olarak kendini gösteriyor. Sex Pistols, Minor Threat ve Gang of Four gruplarından esinlenen Rashit’in şarkıları içerisinde Türk ve Balkan ezgilerine de denk gelebilmek olası bir durum olarak ifade ediliyor.
Rashit ilk çıktığından itibaren toplumcu müzik eserlerini ortaya koyan bir grup olarak kendini gösteriyor. İlk albümleri olan Telaşa Mahal yok içerisinde yer alan şarkılarda ülkenin içerisinde bulunduğu durum, ekonomik zorluklar, medya, ırkçılık, kapitalizm ve hayatın monotonlaşması gibi konuları içerdi. Kod Müzik tarafından çıkarılan ilk albüm; aynı zamanda da yerli ilk punk albümü olma özelliğini de taşıyarak; öncü konumunda yer alıyor. İronik ve sorgulayıcı şarkı sözlerine sahip olan bu albüm; pek rastlanmayan bir tarzın müzik dinleyicilerine sunulmasını sağladı.

1999 yılına kadar kemik kadroyla ilerleyen Rashit; bu yıl içerisinde anlaşmazlık içerisine düşerek dağılmanın eşiğine geldi. Grubun üyelerinden Oğuz Taktak ile Tolga Özbey’in harekete geçmesiyle 2000 yılında yeniden bir kadro kurularak; Rashit’in piyasada yer almaya devam etmesi sağlandı. 2002 yılına kadar maddi sorunlardan ötürü albüm çıkarmakta zorlanan Rashit; Adam Olmak İstemiyorum adlı albümlerini 2003 içerisinde çıkardı. Sonradan çıkaracakları Her Şeyin Bir Bedeli Var (2006) ve Dinozor (2010) albümleri de bu grubun geniş kitlelere ulaşmasında önemli bir etken oldu. 25 yıldır hayatımızda olan ilk yerli punk grubu Rashit; halen daha müzik hayatını sürdürmekte olan bir grup olarak öne çıkıyor. Her nesilden dinleyici kitlesine de sahip olan bu grubun başarısını da katladığını söyleyebiliriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir