YETENEK AVCISI:Ahmet Ertegün

Dünya’da rock ve blues türlerinin hüküm sürdüğü yıllarda Amerikalı müzisyenleri Atlantic Records adlı plak şirketinde toplayarak; onların gelişimini yönlendiren isim olarak müzik tarihine damga vurmuştur. Ahmet Ertegün’ün kurduğu bu plak şirketi içerisinde Ray Charles, Aretha Franklin, Miles Davis, Rolling Stones ve Led Zeppelin gibi müzik ekolleri yer aldı. Bu müzisyenleri ve grupları keşfederek; Atlantic Records’ta kol kanat gelen Ahmet Ertegün’ün tek amacı ise güzel müzik dinlemek olduğu kendi ağzından duyulan bir gerçek olarak biliniyor.

Caz müziğin öncü isimlerinden olan John Coltrane’in 1959 yılında çıkan Giant Steps adlı albümü Atlantic Records bünyesinde çıkarılmıştır. Bu albümde daha önceden görülmemiş karmaşık düzende ve oldukça zor akor geçişlerinin olduğu görülebiliyor.


(John Coltrane)
Halen daha Hit the Road Jack şarkısı duyduğunuzda eşlik edebilen kişi sayısının oldukça fazla olduğu görülebilir. Bu şarkının bestecisi ve seslendireni olan Ray Charles da ilk albümü Mess Around’u Atlantic Records içerisinde piyasaya sürülmüştür. Hayatının anlatıldığı filmde Ahmet Ertegün’e de yer verilmiş ve Curtis Armstrong tarafından canlandırılmıştır.

(Ray Charles)
Soul müziğin divası olarak kabul gören Aretha Franklin de Atlantic Records ve Ahmet Ertegün sayesinde kariyerine yön veren isimlerden bir tanesi olarak öne çıkıyor. 166 yılında Atlantic Records ile çalışmaya başlayan Aretha Franklin; daha önceden albümler çıkarmış olsa da bir türlü kendini kanıtlayamamıştır. Kendini soul müziğin kraliçesi yapan Atlantic Records ile ortak çıkardıkları albümler olarak bilinmektedir.

1970’li yıllara gelindiğinde soul ve jazz müzik yerini rock’n roll’a bırakınca Atlantic Records da Rolling Stones ve Mick Jagger ile hareket etmeye başlıyor. Deyim yerindeyse Atlantic Records’u batmaktan kurtaran grup olarak Rolling Stones söylenebiliyor. Ancak Ahmet Ertegün’ün değişime ayak uydurmak için doğru zamanı Rolling Stones ile bulduğunu da unutmamak gerek.

Ahmet Ertegün’ün son büyük buluşu olan Led Zeppelin; aslında büyük müzik yapımcısının zamanının geniş bir kısmını da kapsıyordu. Sadece albümlerden ibaret olmayan bu anlaşma; konserler ve turnelerde de geçerliydi. Ahmet Ertegün’ün Led Zeppelin ile Dünya’yı turladığı ve kariyerine şekil verdiği biliniyor.

Ahmet Ertegun - JP - Peter Grant

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir